Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Na śmierć rotmistrza Pileckiego

W tę sobotę przypada rocznica śmierci Witolda Pileckiego. 25 maja 1948 r. ubek Piotr Śmietański uśmiercił rotmistrza strzałem w tył głowy. Bohater Polski Podziemnej zginął o godz. 21:30 w nieistniejącym już budynku kartoflarni na terenie aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Kat Mokotowa, seryjny zabójca, za zamordowanie rotmistrza dostał tysiąc złotych (dla porównania miesięczna pensja nauczyciela wynosiła wówczas sześćset złotych). Śmietański zmarł w 1950 r. na gruźlicę.Nie żyje już żaden z funkcjonariuszy stalinowskiego wymiaru „sprawiedliwości” odpowiedzialny za mord sądowy na Pileckim. Sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie: Józef Badecki, Jan Hryckowian i Stefan Nowacki (delegowany z Informacji Wojskowej). Sędziowie II instancji Najwyższego Sądu Wojskowego: Kazimierz Drohomirecki, Leo Hochberg i Roman Kryże. Prokurator Czesław Łapiński zmarł 6 grudnia 2004 r. w trakcie procesu, który wytoczył mu Instytut Pamięci Narodowej o podżeganie do zbrodni sądowej. Zmarł w szpitalu przy ul. rotmistrza Pileckiego!

Nie żyje także „góra”, która nadzorowała ubeckie śledztwo – szefowie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP): Stanisław Radkiewicz i jego zastępca Roman Romkowski (Natan Kikiel), Jacek Różański (Józef Goldberg), dyrektor Departamentu Śledczego MBP i Józef Czaplicki (Izydor Kurc), dyrektor Departamentu III, ze względu na nienawiść do AK-owców zwany Akowerem. Ich losy są na ogół znane.

Z ubecji do dyplomacji

Inaczej jest z „oficerami” śledczymi. Wymieńmy ich w kolejności alfabetycznej (w nawiasach data i miejsce śmierci). Stefan Alaborski (1972 r., Warszawa, pod zmienionym 12 lat wcześniej nazwiskiem Malinowski), Tadeusz Bochenek (1994 r., Warszawa), Henryk Buza (1970 r., miejsce nieznane), Walenty Chmiel (1952 r., Nieporęt – na skutek postrzelenia), Józef Dusza (1993 r., Warszawa), Władysław Fabiszewski (1987 r., Warszawa), Jan Janicki (1997 r., Toruń), Jerzy Kroszel (1989 r., Gdańsk), Stanisław Łyszkowski (1978 r., Radom; jego syn Leszek, jako dyrektor Departamentu MSW był dyplomatą w Chinach), Stefan Skrzypiec (1988 r., Tarnowskie Góry), Tadeusz Słowianek (1993 r., Łódź, jako podpułkownik, na przebieg jego kariery nie wpłynęła surowa nagana, potem zatarta, którą otrzymał w 1962 r. za upicie się), Ludwik Woźnica (1988 r., Łódź). Jak widać, po odejściu z MBP rozproszyli się po całym kraju.

W Warszawie w ciągu ostatnich trzech lat zmarli główni ubeccy oprawcy Pileckiego i jego współpracowników: Marian Krawczyński – podpisany pod kłamliwym aktem oskarżenia (przed wojną skończył zawodówkę, po wojnie pułkownik bezpieki, w latach 60–70. na placówce w Turcji, w III RP nie odpowiedział za swoje udokumentowane zbrodnie) i Eugeniusz Chimczak (najpierw był śledczym PUBP w Tomaszowie Lubelskim, w końcu pułkownikiem w Warszawie, w bezpiece do… 1984 r.; także był na placówce dyplomatycznej w Chinach). W latach 90. w procesie Adama Humera Chimczak dostał siedem i pół roku więzienia, m.in. za znęcanie się w stalinowskim śledztwie nad moim ojcem Tadeuszem Płużańskim, bliskim współpracownikiem Witolda Pileckiego, skazanym razem z rotmistrzem na podwójną karę śmierci (Bierut ostatecznie „ułaskawił” tatę na dożywocie). Podobnie jak pozostali sądzeni wówczas ubecy, Chimczak za kratki nigdy nie trafił. Temida pookrągłostołowej Polski uznała, że „ze względu na stan zdrowia” byłoby to niehumanitarne. Ale sam wyrok powinien dać do myślenia takim profesorom, jak Andrzej Romanowski, który twierdzi, że nie ma dowodów, aby w śledztwie przeciwko grupie Witolda Pileckiego stosowano tortury.

Niedaleko Krawczyńskiego i Chimczaka, przy ul. Spacerowej, mieszkał inny oberoprawca Jerzy Kaskiewicz. Przez nikogo „nienękany” zmarł w 1999 r. To on prowadził pierwsze przesłuchania grupy Pileckiego i wnosił o zastosowanie tymczasowego aresztowania, do czego „przychylił się” nadzorujący sprawę ppłk Henryk Hersz Podlaski, zastępca naczelnego prokuratora wojskowego do spraw szczególnych. Ten sam Kaskiewicz wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa.

„Żadnego przymusu nie stosowali”

Ale dwóch brutalnych „śledzi” ze sprawy Pileckiego prawdopodobnie żyje nadal. To Edward Zając i Zbigniew Kiszel. Na Mokotowie Zając prowadził również ciężkie, wielomiesięczne śledztwo wobec Jerzego Woźniaka, osadzonego w celi izolacyjnej X Pawilonu. Ten żołnierz AK, NIE, 2. Korpusu gen. Andersa i Zrzeszenia WiN w listopadzie 1948 r. został skazany w tzw. procesie kiblowym na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. W wolnej Polsce był m.in. kierownikiem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zając torturował też, razem ze wspomnianym Jerzym Kaskiewiczem, Stanisława Sędziaka, cichociemnego, szefa sztabu Okręgu Nowogródek AK. Drugi ubek, Zbigniew Kiszel, mówił prokuratorowi IPN, że „nie przypomina sobie sprawy rotmistrza Witolda Pileckiego i innych z nim zatrzymanych osób. Ww. po okazaniu mu sporządzonych przez niego protokołów przesłuchań podejrzanych […] potwierdził, że dokonywał czynności przesłuchania wymienionych osób, jednakże nie pamięta przebiegu tych przesłuchań”. Kiszel stwierdził oczywiście, że żadnego przymusu nie stosował, nie słyszał także, żeby robili to inni. Tak samo zeznawał Zając. Władysław Minkiewicz w książce „Mokotów, Wronki, Rawicz” wspominał, jak Kiszel – jego „główny oprawca” – bił go gumową pałką, kopał, kazał siedzieć na nodze odwróconego stołka i robić w nieskończoność przysiady: „Lubił również, kiedy byłem już zupełnie wyczerpany, dusić mnie, ściskając za gardło. Podczas śledztwa dwa razy zemdlałem”. Ciekawe, co na to prof. Romanowski. Nadal – wzorem ubeków Zająca czy Kiszela – będzie szedł w zaparte, że stalinowscy śledczy „żadnego przymusu nie stosowali”?

Znęcali się fizycznie i psychicznie

Wobec wszystkich śledczych ze sprawy „grupy szpiegowskiej Pileckiego” prowadzone przez IPN postępowanie zostało umorzone. W uzasadnieniu można przeczytać: „Analiza zgromadzonego w postępowaniu karnym materiału dowodowego pozwala na ustalenie w sposób nie budzący wątpliwości, iż funkcjonariusze MBP w 1947 r. znęcali się fizycznie i psychicznie nad przesłuchiwanymi podejrzanymi: Witoldem Pileckim, Marią Szelągowską, Tadeuszem Płużańskim, Makarym Sieradzkim, Witoldem Różyckim, Ryszardem Jamontt-Krzywickim, Jerzym Nowakowskim i Maksymilianem Kauckim vel Antonim Turskim. Stwierdzić należy jednakże, że w chwili obecnej w sytuacji, gdy nie żyją wszyscy pokrzywdzeni, a członkowie ich rodzin posiadają jedynie szczątkowe informacje o przebiegu przesłuchań ich bliskich, nie ma możliwości ustalenia, który (którzy) z kilkunastu funkcjonariuszy MBP […] stosował (stosowali) przemoc wobec przesłuchiwanych […], a więc nie da się zindywidualizować odpowiedzialności i przypisać sprawstwa konkretnej osobie. Pomimo podjęcia wielu działań, nie zdołano w oparciu o istniejące dowody przedstawić zarzutu popełnienia przestępstwa znęcania byłym funkcjonariuszom”.

To niestety efekt braku deubekizacji i uznania całego komunistycznego systemu za przestępczy. Dzięki temu odpowiedzialności uniknęli sadyści, tacy jak Dusza czy Kaskiewicz, a ostatnio Krawczyński i Chimczak. Czy żadnej kary nie poniosą też ich ubeccy towarzysze Kiszel i Zając?

25 maja 1948 r. rotmistrz Witold Pilecki, bohater obu okupacji, dobrowolny więzień Auschwitz, świetny żołnierz i dowódca, człowiek bez skazy został zamordowany, a winnych jak nie było, tak nie ma. Prof. Romanowski uzna to zapewne za godne i sprawiedliwe, bo przecież twierdzi, że Pilecki był szpiegiem, a w konsekwencji sadystycznych śledczych powinien uważać za dzielnych obrońców pojałtańskiego systemu bezpieczeństwa.

Tadeusz Płużański jest publicystą, szefem działu Opinie „Super Expressu”, autorem książek o zbrodniach komunistycznych: „Bestie”, „Bestie 2”, „Oprawcy. Zbrodnie bez kary”

Autor: Tadeusz Płużański

Żródło: Gazeta Polska Codziennie

za:http://niezalezna.pl/41634-na-smierc-rotmistrza-pileckiego (kn)

Otrzymaliśmy:

***

Dzień dobry,
Zapraszam serdecznie do zapoznania się z nowymi fotorelacjami:

Kibice inaugurują łódzkie obchody rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego:
http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=3655

Odsłonięcie pomnika ku czci gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" w Częstochowie:
http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=3639


Pozdrawiam
Magda Warych
www.pomniksmolensk.pl

***

Spis wydarzeń na patriotyczna.lodz.pl  2013.05.25 - 2013.06.04


25 maja 2013

++ Obchody rocznicy śmierci rtm. Pileckiego

godz. 12:00 Msza Św. w Kościele p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża - ul. Sienkiewicza 38

godz. 13:00 Marsz Pamięci rtm. Pileckiego - trasa: Kościół - Pomnik Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta

godz. 13:45 Uroczystości pod pomnikiem z udziałem zespołu "Kery Band"

godz. 15:00 XII L.O. przy ul. Anstadta - projekcja filmu "Obywatel Ziemski", konferencja o rtm. Pileckim oraz dyskusja

czas: godz. 12:00
miejsce: Łódź, Sienkiewicza 38
Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Województwa Łódzkiego W imieniu Komitetu:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

------

26 maja 2013

++ Spotkanie otwarte z Obozem Narodowo-Radykalnym!

ONR w Twoim mieście! Serdecznie zapraszamy na spotkanie otwarte z Obozem Narodowo-Radykalnym! O szczegółach dot. miejsca oraz godziny spotkania proszę pisać na adres kontaktowy.
czas: godz. 00:00
miejsce: Piotrków Trybunalski,
Brygada Łódzka Obozu Narodowo-Radykalnego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
------

26 maja 2013


++ Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Zapraszamy na zgierskie obchody Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 65. rocznicy śmierci rotmistrza WITOLDA PILECKIEGO
Program:
godz. 10:30 - Msza święta za duszę śp. rtm. Witolda Pileckiego i wszystkich bohaterów walki z totalitaryzmem Kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej godz. 11:20 - złożenie kwiatów pod tablicą Armii Krajowej na murze kościoła godz. 11:40 - pokaz filmu "Śmierć rotmistrza Pileckiego"
sala parafialna par. pw. św. Katarzyny
http://klubdmowskiego.blogspot.com/2013/05/dzien-bohaterow-walki-z-totalitaryzmem.html
czas: godz. 10:30
miejsce: Zgierz, Plac Jana Pawła II
Klub imienia Romana Dmowskiego
Narodowy Zgierz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 781-429-515; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
------

26 maja 2013

++ "Marsz dla Życia i Rodziny" - akcja ogólnopolska także w Łodzi.

Miejsce rozpoczęcia i trasa przemarszu:
pl.Katedralny - Piotrkowska - al. Mickiewicza - Kościuszki - Zachodni.
Cel - Stary Rynek, gdzie będziemy wspólnie świętować podczas pikniku.
Piknik jest okazją do wspólnego świętowania rodzinnego.
Program:
• Koncerty orkiestry dętej, coverowych zespołów muzycznych • Gość specjalny: DARIUSZ KOWALSKI • Pokazy tańca, sportów olimpijskich, żonglerki i pierwszej pomocy • Atrakcje i animacje dla dzieci • Konkursy dla całych rodzin • Stoiska informacyjne instytucji służących życiu i rodzinie


Zabierzcie ze sobą na Marsz kolorowe baloniki. Będzie radośnie, głośno i kolorowo.

Wesprzyj organizacje pikniku: www.zycie.lodz.pl
czas: godz. 15:00
miejsce: Łódź, Pl. Katedralny
Fundacja Życie
http://www.marsz.org/lodz.html
------

28 maja 2013


++ Spotkanie z redaktorem Tomaszem Łysiakiem.


czas: godz. 18:00
miejsce: Łódź, ul. Tuwima wieżowiec pkp  1 p. sala konferencyjna 28 Księgarnia Wojskowa im. gen. dyw. Stefana Grota Roweckiego www.ksiegarniawojskowa.blogspot.com
------

31 maja 2013


++ Spotkanie z Ruchem Narodowym w Łodzi

Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkanie z Ruchem Narodowym w Łodzi!

Już 31 maja 2013r. o przyszłości Ruchu Narodowego w Polsce opowiedzą Krzysztof Bosak (Rada Decyzyjna Ruchu Narodowego) i Maciej Migus (ONR Brygada Łódzka).

Wstęp wolny!
czas: godz. 18:00
miejsce: Łódź, Tuwima 34
Narodowa Łódź
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
------

1 czerwca 2013


++ "Dzień Dziecka nieinfantylnie" - obywatelskie obchody pamięci o zapomnianych tysiącach nieletnich ofiar zamordowanych w obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w Łodzi "na Przemysłowej" (1942-45).

Obywatelskie obchody pamięci o zapomnianych tysiącach nieletnich ofiar zamordowanych w obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w Łodzi "na Przemysłowej". Uroczystość pod hasłem "Dzień Dziecka nieinfantylnie".
Od grudnia 1942 roku aż do wyzwolenia, na obszarze wydzielonym z terenu łódzkiego getta, rozgrywał się ogromny dramat dzieci polskich. W kwartale Brackiej, Plater, Górniczej i muru cmentarza żydowskiego (dziś Sporna) z nakazu najwyższych władz Rzeszy stworzono obóz koncentracyjny dla najmłodszych Polaków. Trafiały do niego sieroty, dzieci najuboższe, a także latorośl Polaków działających w antyhitlerowskiej konspiracji. Szacuje się, że z powodu licznych środków terroru i brutalnej przemocy w obozie "na Przemysłowej" zginęło 10-15 tysięcy dzieci, od wieku niemowlęcego do 16 lat. Warunki w łódzkim obozie były takie, że dzieci przywożone w transportach z Oświęcimia, płakały i chciały tam wrócić.
Ponieważ Niemcy w nazwie obozu używali wyrazu "Verwahr" (areszt, prewencja), dzieci te uchodziły w świadomości powszechnej za złoczyńców i "zły element", która to opinia była i jest stanowczo kłamliwa, bo mali więźniowie pochodzili z domów różnych, także inteligenckich. Więziono ich bez dowodów, wyroków i "kryminalnych" uzasadnień. W dokumentacjach jako przyczynę aresztowania i osadzenia podawano najczęściej: zaniedbane dziecko polskie.
Jeśli łodzianin nie wie o obozie dla polskich dzieci "na Przemysłowej", to tak, jakby oświęcimianin nie słyszał o Auschwitz. Z powodów politycznych i koniunkturalnych obóz "na Przemysłowej" skazany został na zapomnienie. Dziś pamięć o nim - zgodnie z życzeniem kilkuset ocalałych więźniów - wraca.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_przy_ul._Przemys%C5%82owej_w_%C5%81odzi
czas: godz. 12:00
miejsce: Pomnik Pękniętego Serca, Bracka, Park Szarych Szeregów Stowarzyszenie Solidarni2010, Oddział w Łodzi Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
------

3 czerwca 2013

++ Uroczystość wręczenia medali "Serce - Dziecku" - najwyższych wyróżnienień w regionie łódzkim, dla dorosłych pracujących na rzecz dzieci.

Medal "Serce - Dziecku" jest najwyższym dziecięcym wyróżnieniem w regionie łódzkim. W tym roku medale wręczone będą już po raz 26. Otrzymuje go rocznie 10 osób, w tym jeden medal przyznawany jest dla instytucji lub organizacji. Kandydatów do wyróżnienia zgłaszać mogą wyłącznie zespoły dziecięce i młodzieżowe mieszkające lub uczące się w województwie łódzkim. Inicjatorem inicjatywy jest stowarzyszenie Komitet Dziecka.
Uroczystość wręczenia medali odbywa się corocznie 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka o godzinie 12.00 pod pomnikiem Pękniętego Serca Matki w Parku im. Szarych Szeregów w Łodzi (w tym roku wyjątkowo 3 czerwca). Jest to miejsce byłego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w okresie II wojny światowej.
Spotkanie to jest hołdem dla pomordowanych dzieci i apelem o pokój na świecie, a wręczane medale są formą podziękowania za pracę społeczną i poświęcenie dorosłych dla dobra dzieci.
czas: godz. 12:00
miejsce: Pomnik Pękniętego Serca, Bracka, Park Szarych Szeregów Stowarzyszenie Komitet Dziecka http://www.komitetdziecka.org.pl/

-------------------------------------------------------------------
(c) 2013 Patriotyczna.Lodz.pl
Uwagi dotyczące zawartości merytorycznej prosimy kierować na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.